Sok z aronii

Sok z aronii b. dobrze działa na pewne objawy negatywne schizofrenii jak apatia, zmęczenie, brak sił. Sok z aronii działa aktywizująco, dodaje energii, jest większa ochota na robienie różnych rzeczy. Tylko, aby zadziałał ten sok musi być dobrej jakość, np. firmy Oleofarmu nie działa w ogóle. 

Śliwa afrykańska


Szafran

Na objawy negatywne, depresję.

 

Nalewka z korzenia szczodraka

Nalewka z korzenia szczodraka w istotny sposób łagodzi objawy depresji, poprawia samopoczucie. Też stwierdzono korzystne działanie w schizofrenii (Leonidas Samochowiec). Podwyższa ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne. Przywraca zdolność do pracy w spadku sił i astenii. Szczodrak ma działanie adaptogenne, immunostymulujące, nootropowe, anaboliczne. Jest afrodyzjakiem, pomocnym w niemocy płciowej.

Kurkuma

Wg badań naukowych kurkumina, czyli związek chemiczny zawarty w kurkumie poprawia objawy negatywne u pacjentów ze schizofrenią, takie jak: apatia, zubożenie mowy, spłycenie emocji i inne. Kurkuma ma silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Ashwagandha (indyjski żeń szeń, witania ospała)

Zażywanie ashwagandhy wraz z lekami przeciwpsychotycznymi może pomóc w złagodzeniu pogarszających się objawów schizofrenii. Ashwagandha jest ziołem stosowanym w Indiach od tysięcy lat. Zioło to okazało się skuteczne w negatywnych objawach schizofrenii, a także łagodzi stress. Pomaga też uporać się z zespołem metabolicznym, wywoływanym przez neuroleptyki. Poza tym witania ospała może być pomocna w leczeniu lęków i nerwicy.

Pokrzywa zwyczajna

Czubatą łyżeczkę pokrzywy zalać filiżanką gorącej wody, parzyć przez pół minuty, odcedzić. Pić małymi łykami od czterech do sześciu filiżanek herbatki w ciągu dnia. (Wg Marii Treben)

Uwaga!

Pokrzywa wchodzi w interakcję z olanzapiną.


Gojnik, szałwia libańska (Sideritis scardica)

Gojnik jest uważany za panaceum na dobre samopoczucie, także w schizofrenii. Ma korzystne w schizofrenii działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Jest też cenionym afrodyzjakiem, zwanym „bułgarską viagrą”. Gojnik także poprawia wydolność fizyczną i psychiczną.

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo Biloba)

Wg badan naukowych miłorząb jako dodatkowe leczenie może poprawić efektywność leków przeciwpsychotycznych. Uważa się także, że miłorząb chroni przed niszczeniem neuronów spowodowane lekami przeciwpsychotycznymi. Zmniejsza objawy schizofrenii, redukuje skutki uboczne haloperidolu.

Marchew

Jednym z najlepszych naturalnych lekarstw na schizofrenię jest właśnie marchew. Zawiera niacynę, beta karoten i inne minerały korzystnie wpływające na mózg. Należy zjadać dziennie 2 marchewki lub pić sok świeżo wyciśnięty.

Lukrecja

Lukrecja zawiera substancję i minerały wpływające na zdrowie mózgu. Lukrecja może być z powodzeniem wykorzystana w leczeniu schizofrenii. Aby jak najlepiej organizm przyswoił lukrecję należy ja zażywać na czczo, na godzinę przed śniadaniem.

Kardamon

Nasiona kardamonu pomagają w schizofrenii, ponieważ korzystnie wpływają na układ nerwowy.

Rauwolfia żmijowa

Rauwolfia żmijowa zawiera rezerpinę, którą używano dawniej do leczenia schizofrenii i innych chorób psychicznych. Należy ją stosować tylko pod kontrolą lekarską.

Uwaga!

Rauwolfia wchodzi w interakcję z olanzapiną, fluanxolem.

Bazylia

Liście bazylii mają znakomite działanie antyoksydacyjne a także usprawniają pracę mózgu, czym korzystnie wpływają w schizofrenii.

Żeń-szeń właściwy (Panax ginseng)

Żeń-szeń ma działanie antyoksydacyjne i ochronne na neurony w mózgu. Często jest wykorzystywany w leczeniu chorób psychicznych, włącznie ze schizofrenią.

Rumianek

Rumianek dzięki swoim właściwościom uspakajającym i relaksującym ma liczne zastosowanie w chorobach mózgu i systemu nerwowego. Rumianek może być wykorzystany do poprawy nastroju i snu osób cierpiących na schizofrenię.